Debris Company

Debris Company: HUNGER

Kúpte si teraz vstupenky na predstavenie

streda 20. December o 20:00
Nepredajné
online

Debris Company uvádza Debris Company: HUNGER

Debris Company

Brožúra Viac o divadle a ďalšie predstavenia

Hlad – fyzický stav, ktorý si podmaňuje nielen naše telo, ale i myseľ. Postupne nás ovláda, zotročuje, definuje, pohlcuje, a keď ho neuspokojíme, začne nás zožierať zvnútra. Svet okolo nás prestávame vidieť jasne a dostávame sa na pokraj šialenstva. Hladné telo sa dá zachrániť príjmom potravy, čo však robiť, keď je hladná duša?

Hunger prichádza zo severskej inšpiráce a apeluje s veľkou naliehavosťou a aktuálnosťou. Jeho jednou rovinou je poslanie a kontext, druhou je imerzívny javiskový zážitok.

Inscenácia je voľne inšpirovaná rovnomenným, čiastočne autobiografickým románom Hlad nórskeho spisovateľa, Knuta Hamsuna, predstavuje a analyzuje pojem hladu nielen z hľadiska jeho telesnej podstaty, ale tiež ako silnejúci fenomén súčasnosti – symbol človeka bolestne cítiaceho svoju prázdnotu a hladujúceho po živote, ktorý sa túto prázdnotu usiluje všemožne zaplniť a svoj hlad všemožne nasýtiť.

Knut Hamsun - je mimo iného stelesnením problému, ktorý spočíva v zaujatí postoja voči umelcovi a jeho dielu, či je možné jedno od druhého od seba oddeliť a užívať tak umeleckú tvorbu či odkaz, napriek tomu aby na to nedopadal autorov tieň a jeho osobnosť. Knuta Hamsun je rozporuplnou osobnosťou – majster psychologického románu a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1920, na druhej strane je známy ako zastánca nacismu a obdivovateľ Hitlera, ktorý dokonca svoje veľké ocenenie daroval Josefovi Goelbessovi.

-

TEXT Peter Lomnický

CHOREOGRAFIA Stanislava Vlčeková SCÉNA A SVETELNÝ DIZAJN Ján Ptačin VÝTVARNÁ SPOLUPRÁCA Alex Zelina KAMERA Filip Figel

KOSTÝMY Andrea Pojezdálová TECHNICKÁ SPOLUPRÁCA Jozef Čabo RÉŽIA, HUDBA Jozef Vlk

HRAJÚ Lenka Barilíková Spišáková, Ján D. Minárik, Daniel Raček

PREMIÉRA 9. 7. 2021

"Hunger je literárním dílem přelomovým pro Hamsunovu tvorbu i norskou literaturu, ovlivněným tvorbou Dostojevského a odrážejícím téma, které je jinak všudypřítomné skrz naskrz skandinávskou literaturou především druhé poloviny 19. století a prvních desetiletí století 20. Otázku hladu, chudoby a zničených lidských životů většina severských autorů této éry podává buď střízlivým naturalismem jako drsné dobové svědectví, anebo s prvky křesťanského mysticismu jako obrazy pozemské pouti, jejíž strádání je předstupněm posmrtného vykoupení, a proto je extrémní fyzické soužení vlastně výrazem boží milosti. " (Lucie Kocourková / Opera Plus)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava

Čas80 minút
Kúpiť
lístky

S kým by ste chceli ísť na toto predstavenie?

Pozvite niekoho do divadla:

Messenger Pozvať cez MessengerWhatsApp Pozvať cez WhatsApp
Facebook Zdieľať na FacebookZdieľať Skopírovať odkaz